Oua umplute cu ton

vineri, 4 mai 2012

De obicei, tonul il consumam simplu, cu putin unt, ceapa si lamaie. Si cu nitica paine prajita...mmm... e tare bun! Dar nici varianta asta de oua umplute cu ton nu-i de lepadat. :))

O varianta delicioasa a clasicelor oua umplute, perfecte pentru o gustare sau pentru un platou cu aperitive.


Inghetata crema de ciocolata

miercuri, 2 mai 2012

Iata ca a venit "vara" si desi e cam devreme pentru caldurile astea, niciodata nu e prea devreme pentru o inghetata delicioasa.

O idee pentru atunci cand nu dispuneti de prea multe ingrediente pentru a face o prajitura, dar
totusi vreti sa va rasfatati cu ceva bun...


Cuiburi pufoase cu dulceata de afine

luni, 30 aprilie 2012

Mi-a mai ramas ceva dulceata de la ultimul cheesecake si ma tot gandeam ce sa fac cu ea. Mi-am adus aminte de cuiburile pufoase cu portocale, reteta Laurei Laurentiu, si am decis ca umplutura de nuca de cocos va fi inlocuita cu dulceata.

Pufoase, gustoase, aromate... numai bune pentru micul dejun sau chiar cina, alaturi de-un ceai sau o cana de lapte.


Cheesecake cu dulceata de afine

sâmbătă, 28 aprilie 2012

Eheee...iata ca a venit si week-end-ul. Si nu orice fel de week-end, ci unul prelungit. ;)

Nu am retete de mici sau gratare, dar am una de prajitura. :)) O prajitura cu branza, ce o puteti lua la picnic, daca v-ati propus sa petreceti acest week-end la iarba verde.


Salata cu "Miez de lapte"

vineri, 27 aprilie 2012

Pentru astazi ceva simplu si usor, nimic sofisticat.

Doar o noutate in salata ce ne place noua cel mai mult. Si anume, branza Miez de lapte de la Delaco. O branza fina, ce seamana mult la gust cu mozzarella, ce poate fi folosita ca aperitiv, in salate sau chiar la desert.


Pide cu branza si spanac

joi, 26 aprilie 2012

Sunt atat de bucuroasa ca am gasit metoda de a-i pacali pe ai mei sa manance spanac ca nici nu va dati seama! :)) De cate ori am ocazia fac cate o placinta cu branza sarata, la care adaug si spanac, atat cat sa nu fie detectabil de limbile sensibile. :))

Imi place sa fac placinta cu branza sarata, pentru ca ma pot juca asa cum vreau cu ingredientele si felurile de branza. De aceasta data am optat pentru aceasta reteta, inspirata de Andreea.


Tort de clatite

miercuri, 25 aprilie 2012

Atunci cand aveti chef de facut clatite va propun sa faceti acest tort. Bine, puteti folosi crema si sa umpleti clatitele individual, dar pentru a da un aer festiv unei intalniri cu prietenii, faceti acest tort. Vor fi cu adevarat impresionati. ;)


Taci si-nghite!

marți, 24 aprilie 2012

"Mami, azi ce mancam"?
"Taci si-nghite!" :))))

Pentru astazi, o reteta simpla si foarte usor de facut. Pentru doritori se poate adauga si ceva carne, kaizer sau carnati.


Prajitura cu ciocolata si foi de napolitana

luni, 23 aprilie 2012

La multi ani tuturor celor care azi isi serbeaza ziua numelui. Sanatate si noroc!

Va impartasesc astazi o reteta de prajitura delicioasa si consistenta, ca parca prea a lipsit ciocolata in ultima vreme de pe blog. :)))


Prajitura cu nuca crocanta

sâmbătă, 21 aprilie 2012

Intr-o oarecare zi din aceasta primavara rasfoiam  o revista cu retete culinare si am dat peste prajitura Krantz, prajitura copilariei multora dintre noi. Asa o pofta mi s-a facut si napadita de amintiri din copilarie am pornit catre bucatarie. Pana la urma mi-a iesit altceva :)) dar va asigur ca e o prajitura buna. Nu spun grozava, va las pe o voi sa o faceti si sa-mi spuneti cum vi se pare :)))


Tarta cu branza si spanac

vineri, 20 aprilie 2012

De cand a aparut spanacul in piata mi-am facut provizii la congelator si de cate ori am ocazia il folosesc. Bine, mofturosii mei nu stiu ca verdele ala din mancare e spanac, dar asta o sa fie secretul nostru, daa? :)))

Aceasta tarta este absolut delicioasa si poate fi servita calda la pranz, dar si rece ca aperitiv.

 

Cartofi cu bacon

joi, 19 aprilie 2012

A trecut si Pastele, suntem satui de toate bunatatile, dar pana la urma...ceva tot trebuie sa mancam. :)) Asa ca pentru astazi va propun acesti cartofi cu bacon, o varianta mai usurica de cartofi taranesti.

O idee pentru atunci cand nu avem prea mult timp la dispozitie de stat in bucatarie. :)