Inghetata cu mure

vineri, 14 august 2009

Inghetata cu mure


Avem nevoie de:

1 ou
50 g zahar
50 ml lapte
250 g mascarpone
200 ml frisca lichida
2 plicuri zahar vanilat
300 g mure

Oul il mixam bine cu zahar.Adaugam laptele si punem vasul pe foc sau la bain-marie,pana se ingroasa putin.Lasam la racit.

Murele spalate si curatate



le mixam pana obtinem un piure delicios. Eu am trecut piureul prin sita,sa nu ramana nici un sambure,altfel n-ar mai fi mancat piticii si as fi fost nevoita sa o mananc singura. :))
Se poate mixa numai jumatate din cantitatea de mure,iar cealelalte sa le puneti intregi.Ma gandesc ca ar fi tare bun. :)
Acest piure il amestecam cu crema de ou racita.

Frisca o batem putin,cu zahar vanilat,apoi o amestecam cu mascarpone si crema de ou si mure.



Dam la congelator pentru 3-4 ore.



N-a fost nevoie sa recurg la operatiunea "spargerea acelor de gheata". A iesit foarte buna si cremoasa si fara.

Prajitura "Lady's Fingers"

marți, 11 august 2009

by Natalia

O prajitura ce seamana la gust cu eclerele, ce seamana la infatisare cu Tiramisu...  :))  Nu e nici una dintre ele, e doar Lady's Fingers si e minunata. Aproape ca trebuie sa-ti ordoni sa te opresti din mancat! :)))



Pentru "degetele" avem nevoie de:

150 g unt
350 ml apa
2 cani faina
6 oua

Se pune la fiert apa cu untul si un praf de sare.Cand da in clocot, se adauga faina,toata deodata,amestecind continuu,pana cand aluatul incepe sa se dezlipeasca de pe vas.



Se lasa la racit si cand a devenit suportabil la deget se adauga ouale pe rand, amestecand bine dupa fiecare.



Se pune aluatul intr-un pos si se spriteaza “degetelele”,de circa 5 cm lungime, intr-o tava tapetata cu hartie de copt.
Se coc la foc mare, destul de repede,in jur de 10 minute.



Pentru crema avem nevoie de:

800 ml smantana dulce
100 g zahar
zahar vanilat

Se bate smantana cu zaharul si vanilia.

Intr-un vas mai adanc asezam un strat de "degetele",



apoi un strat generos de frisca.Continuam astfel pana la terminarea "degetelelor",ultimul strat fiind de frisca.



Se pune prajitura la rece, pentru minim 6-7 ore.



Inainte de portionare si servire pudram cu cacao din belsug.



O prajitura absolut delicioasa pentru iubitorii de frisca.

Spaghetti cu sos picant de vitel




Avem nevoie de:

1 morcov
1 pastarnac
1 ceapa
4 linguri de ulei de masline
300 g carne de vitel tocata mare
3 catei de usturoi pisati
2 linguri de condimente Kotanyi maruntite (busuioc, cimbru, rozmarin)
1 pahar suc de rosii
2 rosii
1 pahar vin alb
sare
piper Kotanyi
patrunjel uscat Kotanyi pentru presarare peste paste
400 g spaghete

Calim usor ceapa tocata marunt in uleiul de masline.Adaugam si carnea taiata cubulete si amestecam.Punem si morcovul impreuna cu pastarnacul si usturoiul le sotam pentru cateva minute.

Adaugam condimentele si sucul de rosii amestecat cu vin alb. Decojim rosiile,le tocam marunt si le adaugam la sos.Fierbem la foc mic timp de 30 de minute.
Potrivim gustul de sare si piper.

Intre timp fierbem spaghetele in apa cu sare,le scurgem si le trecem sub un jet de apa rece.



Servim spaghetele cu sos,presaram cu patrunjel verde.





Delicios!


Clatite pufoase

duminică, 9 august 2009

by Natalia

Clatite pufoase

Avem nevoie de:

500 ml lapte batut
2 oua
4 linguri unt topit
2 cani faina
5 linguri zahar
1/2 lingurita sare
1 lingurita bicarbonat
1 plic praf de copt
esenta de vanilie

Intr-un vas se amesteca laptele batut cu ouale,untul, vanilia si zaharul.
Intr-un alt vas se amesteca faina cu sare, bicarbonat si praf de copt.

Se toarna amestecul lichid in cel uscat, amestecand lejer de cateva ori,aluatul trebuie sa arate ca avand cocoloase de faina.



Se lasa aluatul sa stea cam 20 minute, timp in care cocoloasele vor disparea. Trebuie respectat acest detaliu pentru ca clatitele sa iasa pufoase.

Se toarna aluatul cu lingura intr-o tigaie unsa cu putin ulei.



Cand aluatul incepe sa faca basicute ce se sparg deasupra,intoarcem clatita,cu o spatula,cu o miscare ferma.



Se prajesc pe ambele parti pana se rumenesc.



Le-am servit cu crema de ciocolata si sos de ciocolata. ;)

Prajitura Alba ca Zapada

vineri, 7 august 2009



Pentru foi avem nevoie de:

5 linguri ulei
100 g zahar
2 oua
150 ml lapte
1 lingurita bicarbonat
4 cani faina

Ouale le mixam cu un praf de sare si cu zaharul pana devin ca o crema.Adaugam uleiul cate putin,apoi bicarbonatul stuns cu zeama de lamaie.Adaugam si laptele.In compozitia obtinuta adaugam faina.Daca mai e nevoie mai adaugam faina.Trebuie sa iasa un aluat consistent si nelipicios.



Impartim aluatul in 4 parti,pe care le intindem pe dosul tavii.Eu am copt pe o tava de 20/30 cm si mi-au iesit 5.
Coacem in cuptorul incins la 180 de grade,in jur de 10 minute,pana marginile devin usor maronii.

Pentru crema avem nevoie de:

1 litru lapte
200 g zahar
10 linguri faina
3 oua
200 g unt
2-3 lamai

Ouale le mixam bine cu zahar.Cand au devenit ca o crema adaugam faina si mixam in continuare.Adaugam laptele fierbinte,putin cate putin,amestecand continuu.
Punem vasul la foc mic sau la baie de aburi,pana compozitia devine groasa ca o budinca.Lasam la racit.
Intre timp mixam bine untul,pana devine ca o crema fina.



Cand s-a racit crema,adaugam untul frecat,putin cate putin.
La sfarsit adaugam zeama stoarsa de la cele 2 lamai.



Cu cat mai multe maini cu atat mai bine. :))



Se gusta una dintre ele,daca nu e indeajuns de acra,o adaugam si pe a treia. :)) Parca seamana cu piticul din desenele animate Alba ca Zapada, nu? :))



Cu aceasta crema se umplu foile si se da la rece pana a doua zi,cand se portioneaza si se pudreaza cu zahar.



Crazy about cookies!

Un premiu mai nimerit nici ca se putea! :) Multumesc mult Ala! Multumesc de asemenea si lui Cami si lui Mimiu,care a fost atat de dragute si mi l-au oferit si ele.



Dar nu-l tin numai pentru mine,asa ca-l dau mai departe la:

Iulia
Amalia
Lissa
Adriana
Diamond
Mononoke
Paradis

La adunat de premii



















Cu intarziere am pornit sa-mi iau premiile de la prietenele mele dragi,care nu m-au uitat nici de aceasta data. Va multumesc mult mult!



De la Flori,Sandytza,Goldielocks,Antzu si Alison am primit aceste premii pe care il voi da mai departe catre:

Am castigat!

Cu mare bucurie am aflat in aceasta dimineata ca Robert a castigat concursul de pe activitaticopii.ro



El a intrat in concurs cu reteta inghetata cu lamaie si a castigat prin tragere la sorti:

* 1 set pentru modelaj sau pentru taiat aluat - Casa Retro



* 1 set de 4 linguri de lemn insotite de o carte cu idei pentru obiecte decorative pentru camera copiilor, realizate din linguri - Casa Retro



* 1 sortulet Casa Retro imprimat de Equus Design cu logo ActivitatiCopii



* 2 carti de la editura Cartea Copiilor: Ziua lui Miffy si Miffy pe bicicleta



Multumim Aniela!

Inghetata de pepene galben

miercuri, 5 august 2009

De fiecare data cand mergem la cumparaturi,copilasii mei si-au facut un ritual in a papa inghetata.
Robert e cel care alege aroma,de fructe de cele mai multe ori.Desi el nu mananca nici un fel de fruct,probabil vrea sa testeze gusturi. :))
Cea de pepene galben le-a placut tare mult,asa incat mi-am zis:"de ce nu?" Si iata ce-a iesit.



Pepenele,din pacate,l-am nimerit cam verde,dar a fost bun,dulce si aromat.

Avem nevoie de:

1 pepene galben (mic)
125 g iaurt Cremosso
100 ml frisca lichida
1 lingura (plina ochi) miere de albine

Pepenele curatat si taiat cuburi,l-am pus intr-un vas



si am adaugat restul ingredientelor.



Cu mixerul vertical,am zdrobit bucatile de pepene si am mixat pana am obtinut o pasta fina.



Am dat la congelator si am mai mixat o data,dupa vreo 2 ore si inca o data dupa vreo alte 2. :)



Am taiat un alt pepene in jumatate,l-am curatat de samburi si l-am umplut cu inghetata.Am decorat cu putina ciocolata topita si am papat cu pofta. :))

Prajitura Zburlita cu ciocolata

marți, 4 august 2009

L-am antrenat pe Robert,din nou,in prepararea unei prajituri.Dupa succesul ce l-a avut cu inghetata cu lamaie,a inceput sa-i placa la bucatarie. :))
Nu stiu de ce,dar blatul de biscuit nu s-a inmuiat,desi crema a fost facuta cu unt. Replica lui Robert cand a vazut-o taiata,a fost: "Zburlita asta e facuta de mine?" :)) Si Zburlita i-a ramas numele. :))

Trecand peste aspect,a fost o prajitura foarte buna. ;) Am si martori! :)))




Pentru blaturile de biscuit avem nevoie de:

2 cani faina
100 g unt
100 g zahar
2 oua
1 varf de cutit cu bicarbonat

Toate ingredientele le-am pus la masina de paine.Am obtinut un aluat elastic si nelipicios,pe care l-am impartit in 2 parti.



Am intins aluatul cat mai subtire





si am copt pe dosul tavii tapetate cu faina.

Am avut un rest de aluat,pe care am exersat taiatul si memorarea de diferite forme geometrice. :)



Pentru blatul 2 avem nevoie de:

5 oua
150 g zahar
2 cani de nuca macinata

Mai intai am macinat nuca.



O munca tare istovitoare. :)



Separam albusurile de galbenusuri si le mixam spuma tare impreuna cu zaharul si un praf de sare.Adaugam galbenusurile si mixam bine dupa fiecare.Urmeaza si nuca,omogenizam.



Turnam compozitia obtinuta in tava tapetata cu hartie de copt si coacem in jur de 40 de minute.Lasam la racit.

Pentru crema avem nevoie de:

200 g unt
3 oua
100 g zahar
5 linguri cacao

Ouale le mixam cu zaharul pana isi dubleaza volumul si devin ca o crema.



Adaugam cacaoa si punem pe foc mic,amestecand continuu.Cand incepe sa se ingroase,dam deoparte,lasam sa se raceasca,dupa care adaugam untul frecat.

Peste primul blat de biscuit punem jumatate din crema.Acoperim cu blatul cu nuca.Punem si cealalta jumatate de crema si al doilea blat de biscuit.

Dam la rece pana a doua zi,dupa care se portioneaza.