Si n-a fost greu, ba chiar dimpotriva. Mai ales ca aluatul l-am facut impreuna cu prietena mea, masina de paine. :))
Se afișează postările cu eticheta Aluat dulce. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Aluat dulce. Afișați toate postările
S-a deschis de curand la noi in cartier o brutarie. Si zilnic, in drumul spre parc, dam cu nasul in mirosul innebunitor de paine proaspata. Desi fac periodic paine de casa, intr-o seara am cazut prada mirosului si am intrat sa cumpar o paine. Nu conta de care, proaspata sa fie. :))) Pe langa paine am mai cumparat si 2 covrigi polonezi, ca au vrut piticii. Asa mult le-au placut si cu atata pofta au mancat, ca mi-am zis "maine fac si eu. Ce poate fi asa de greu?"
Si n-a fost greu, ba chiar dimpotriva. Mai ales ca aluatul l-am facut impreuna cu prietena mea, masina de paine. :))
Si n-a fost greu, ba chiar dimpotriva. Mai ales ca aluatul l-am facut impreuna cu prietena mea, masina de paine. :))
E racoare si bine... si am deschis sezonul placintelor. :)) Evident ca Robert a vrut placinta cu branza, dar de framantat nu prea aveam chef, astfel ca am apelat la foietajul din congelator. Rapid si bun!
In primul rand o sa incep saptamana spunandu-va ca ma bucur tare mult de articolul despre Dulciuri fel de fel si cate putin despre mine :)) aparut in Click! pentru femei. Ii multumesc pe aceasta cale doamnei Isabela Mihalcea si voua, cititorilor mei, pentru ca ati facut posibila aceasta aparitie.
In al doilea rand, trebuie, dar trebuie! :))) sa va spun ca am petrecut un week-end de pomina la Sibiu, alaturi de prietenii mei bucatarasii. Chiar daca drumul a fost tare lung si obositor m-am intors acasa cu un zambet larg pe fata. O sa revin cat de curand cu impresii si poze.
Si in al treilea rand, dar nu in cele din urma... ce ziceti? Mancam azi o spirala cu nuca si scortisoara? :)) Ca daca tot s-a racit afara, ne permitem sa aprindem cuptorul fara nici o problema.
In al doilea rand, trebuie, dar trebuie! :))) sa va spun ca am petrecut un week-end de pomina la Sibiu, alaturi de prietenii mei bucatarasii. Chiar daca drumul a fost tare lung si obositor m-am intors acasa cu un zambet larg pe fata. O sa revin cat de curand cu impresii si poze.
Si in al treilea rand, dar nu in cele din urma... ce ziceti? Mancam azi o spirala cu nuca si scortisoara? :)) Ca daca tot s-a racit afara, ne permitem sa aprindem cuptorul fara nici o problema.
Mi-a mai ramas ceva dulceata de la ultimul cheesecake si ma tot gandeam ce sa fac cu ea. Mi-am adus aminte de cuiburile pufoase cu portocale, reteta Laurei Laurentiu, si am decis ca umplutura de nuca de cocos va fi inlocuita cu dulceata.
Pufoase, gustoase, aromate... numai bune pentru micul dejun sau chiar cina, alaturi de-un ceai sau o cana de lapte.
Pufoase, gustoase, aromate... numai bune pentru micul dejun sau chiar cina, alaturi de-un ceai sau o cana de lapte.
N-am facut nicioadata cozonac cu mac, nu stiu de ce. Probabil pentru ca aveam impresia ca dupa ce mananci o felie de cozonac te ia somnul. :))) L-am facut ieri, din curiozitate. Mi-a placut. Si nici n-am adormit. :)))
Il recomand celor ce iubesc macul...
Exista multe variante la reteta de cozonac, dar eu nu ma abat de la reteta mea atunci cand vreau sa fac ceva dulce si pufos. Pe langa faptul ca e foarte bun se poate face si la masina de paine, scapand astfel de framantatul indelungat, de feritul de curenti de aer...
Fructele uscate folosite de mine au fost merisoare, zmeura si capsuni. Se pot inlocui cu rahat sau alte fructe uscate ce va plac voua.
Niste painici rapide, ce se servesc la micul dejun cu unt si dulceata. Sau lemon curd sau miere de albine. Si fiind englezesti, alaturi de un ceai. :)) Dar e bun si laptele. :))
Toata lumea a facut azi mucenici, unii mai frumosi ca altii, moldovenesti, muntenesti, dobrogeni, cu sirop sau fara, dar cu nuca din belsug... Am facut si eu, ca nu puteam rata ocazia de a ma juca nitel cu aluatul si de a bucura piticii :))
Mucenici am mai facut eu si anul trecut si daca nu ma insel cred ca si cu ceva ani in urma :)) , dar acum am facut reteta Loredanei, pentru a putea participa la concursul organizat de cele 2 Bucatarese Vesele. :) Si uite-asa am imbinat utilul cu placutul. :))
Eiii, dragii mei...si uite-asa mi-am invins teama de a face aluat de foietaj in casa. Dupa ce am facut cornurile cu ciocolata din aluat de foietaj rapid, am vrut sa incerc si varianta asta, pentru a putea face diferenta.
Am vrut sa fie un rezultat final moale si pufos, dar in acelasi timp foietat. Si chiar asa si este. Iar acum, cu mana pe inima i-as putea raspunde Laviniei...da, este un aluat pe care l-as mai face si a doua si a treia oara...Asa ca, intr-o zi cand dispuneti de ceva timp, neaparat sa-l faceti si voi. Nu e deloc greu, va asigur.
Am vrut sa fie un rezultat final moale si pufos, dar in acelasi timp foietat. Si chiar asa si este. Iar acum, cu mana pe inima i-as putea raspunde Laviniei...da, este un aluat pe care l-as mai face si a doua si a treia oara...Asa ca, intr-o zi cand dispuneti de ceva timp, neaparat sa-l faceti si voi. Nu e deloc greu, va asigur.
Cine ma cunoaste stie deja ca-mi plac lucrurile bine facute, dar facute repede. :))) Imi doream de multa vreme sa fac aluat de foietaj, din care sa fac niste cornuri simple sau cu ciocolata, dar procesul de fabricatie mi-a taiat tot elanul. Asa se face ca atunci cand am gasit reteta de aluat de foietaj rapid intr-o carte veche de bucate m-am grabit sa o testez.
Update: Si pentru a evita orice fel de confuzii sau neplaceri, tin sa precizez ca aceste cornulete sunt mai degraba crocante, nu tari, dar suficient de crocante incat sa faca "crantz" :)))) Pentru un rezultat moale si pufos, vezi reteta de croissant. :)
Update: Si pentru a evita orice fel de confuzii sau neplaceri, tin sa precizez ca aceste cornulete sunt mai degraba crocante, nu tari, dar suficient de crocante incat sa faca "crantz" :)))) Pentru un rezultat moale si pufos, vezi reteta de croissant. :)
Copiii si-au exprimat dorinta de a manca niste cozonac. Ei bine, si cum aveam in cap de mai multa vreme reteta de briose de la Ancuta, mi-am zis ca acum e momentul. :) Pentru aluat am facut reteta de cozonac, pe care o fac de obicei.
Nu stiu cum o fi la voi, dar la noi cuvantul "gogosi" e cuvant magic. :)) E de ajuns sa-l rostesc o data si deja casa se umple de chiote de bucurie si deodata :)) am cei mai ascultatori copii. :)) Oare ar trebui sa fac zilnic gogosi? :)))
Sunt moi si pufoase si se pot umple cu dulceata sau crema de ciocolata. Noi le-am papat simple, pudrate cu zahar aromat cu pudra de portocale.
Sunt moi si pufoase si se pot umple cu dulceata sau crema de ciocolata. Noi le-am papat simple, pudrate cu zahar aromat cu pudra de portocale.
Aveam in plan sa fac aceste gogosi de mai multa vreme, dar am tot amanat. Robert a grabit oarecum luarea acestei decizii :)) cand a simtit intr-o zi venind de la scoala miros de gogosi. Si m-a rugat atat de frumos ca n-am putut sa-i rezist. :))
2 oua
75 g zahar
1/2 lingurita sare
250 ml lapte caldut
50 g unt
zahar vanilat
500 g faina
10 g drojdie uscata
Drojdia se dizolva in putin lapte si 1 lingura de zahar.
Faina se pune intr-un cuva masinii de paine, se face o gaura in mijloc si se toarna drojdia dizolvata. Se adauga apoi ouale, restul de zahar, sarea, zaharul vanilat, untul si laptele cate putin. Se va folosi programul de framante+dospire. Va rezulta un aluat elastic, care nu se lipeste de maini.
Dupa ce aluatul a dospit si si-a dublat volumul, se iau bucati mici de aluat, se rotunjesc in palme si se pun la prajit in baie de ulei foarte bine incins. Se prajesc la foc mic pe toate partile, apoi se scot pe un prosop de hartie pentru a absorbi excesul de ulei.
Pentru glazura:
4 linguri miere
1 lingura susan
Mierea se pune intr-un vas la foc mic si se incalzeste pana devine lichida. Se da deoparte si se adauga susanul.
Fiecare gogoasa se trece prin glazura si se aseaza pe un platou.
2 oua
75 g zahar
1/2 lingurita sare
250 ml lapte caldut
50 g unt
zahar vanilat
500 g faina
10 g drojdie uscata
Drojdia se dizolva in putin lapte si 1 lingura de zahar.
Faina se pune intr-un cuva masinii de paine, se face o gaura in mijloc si se toarna drojdia dizolvata. Se adauga apoi ouale, restul de zahar, sarea, zaharul vanilat, untul si laptele cate putin. Se va folosi programul de framante+dospire. Va rezulta un aluat elastic, care nu se lipeste de maini.
Dupa ce aluatul a dospit si si-a dublat volumul, se iau bucati mici de aluat, se rotunjesc in palme si se pun la prajit in baie de ulei foarte bine incins. Se prajesc la foc mic pe toate partile, apoi se scot pe un prosop de hartie pentru a absorbi excesul de ulei.
Pentru glazura:
4 linguri miere
1 lingura susan
Mierea se pune intr-un vas la foc mic si se incalzeste pana devine lichida. Se da deoparte si se adauga susanul.
Fiecare gogoasa se trece prin glazura si se aseaza pe un platou.
Robert a vrut placinta cu branza, astfel ca a trebuit sa ma conformez. Si atunci mi-am adus aminte de branzoaicele lui Lory si-am zis ca e cea mai buna ocazie sa le incerc, sa-mi incerc maiestria. :))) Nu, n-am reusit sa fac trandafiri , aluatul a crescut mult, dar am reusit sa fac niste placinte cu branza bune si pufoase. ;))
2 oua
10 g drojdie uscata
100 g zahar
200 ml lapte
60 g unt
~550 g faina
1/2 lingurita sare
esenta de vanilie
2 oua
10 g drojdie uscata
100 g zahar
200 ml lapte
60 g unt
~550 g faina
1/2 lingurita sare
esenta de vanilie
Astazi avem placinta! Cu branza, calda, dulce si aromata. :))
Pentru aceasta reteta am folosit foi de placinta cumparate, inca nu am prins curaj sa le fac acasa. Umplutura este simpla, asa cum le place mofturosilor mei, dar puteti adauga si ceva stafide. Sau poate niste visine...
1 pachet foi subtiri de placinta
~100 ml ulei pentru uns foile
Pentru umplutura:
300 g branza de vaci cremoasa
2 oua
150 g zahar
esenta de rom
Pentru aceasta reteta am folosit foi de placinta cumparate, inca nu am prins curaj sa le fac acasa. Umplutura este simpla, asa cum le place mofturosilor mei, dar puteti adauga si ceva stafide. Sau poate niste visine...
| Strudel cu branza dulce |
1 pachet foi subtiri de placinta
~100 ml ulei pentru uns foile
Pentru umplutura:
300 g branza de vaci cremoasa
2 oua
150 g zahar
esenta de rom
O alta reteta ce sta cam de multisor la rand :)). Probabil ca am asteptat vremea asta rece si urata, sa va indemn cu patos catre bucatarie. :))
Niste rulouri delicioase, ce pot fi servite alaturi de o cana cu lapte sau de ce nu? una cu cafea. :)
Modul de impachetare al aluatului nu-mi apartine. L-am vazut si la Andreea, dar nu-mi aduc aminte cu siguranta unde l-am vazut prima oara. Asa e de la o varsta :)) incepi sa uiti diverse. Daca cineva isi recunoaste ideea, o atentionare nu ma deranjeaza. :)
Pentru aluat:
2 oua
10 g drojdie uscata
75 g zahar
200 ml lapte
60 g unt
~550 g faina
1/2 lingurita sare
1 lingura coaja de portocale confiata
Niste rulouri delicioase, ce pot fi servite alaturi de o cana cu lapte sau de ce nu? una cu cafea. :)
Modul de impachetare al aluatului nu-mi apartine. L-am vazut si la Andreea, dar nu-mi aduc aminte cu siguranta unde l-am vazut prima oara. Asa e de la o varsta :)) incepi sa uiti diverse. Daca cineva isi recunoaste ideea, o atentionare nu ma deranjeaza. :)
Pentru aluat:
2 oua
10 g drojdie uscata
75 g zahar
200 ml lapte
60 g unt
~550 g faina
1/2 lingurita sare
1 lingura coaja de portocale confiata
Cred toata lumea stie de concursul organizat de Laura Laurentiu, cine n-a aflat inca mai are timp sa se inscrie, asa ca mine pe ultima suta de metri. :)))
Aceasta este prima reteta pe care o voi inscrie, reteta preluata de pe blogul Laurei, asa cum se cere in regulament. Le aveam in plan de mai multa vreme, dar acum a trebuit sa ma mobilizez si sa-mi spun: "azi fara ciocolata" :))))
Apetisante, moi, pufoase si aromate... merita sa le incercati. Sunt excelente!
Pentru aluat:
350 g faina
180 ml lapte
50 g unt
1 galbenus
75 g zahar
7 g drojdie uscata
sare
esenta de vanilie
coaja de portocala confiata
Aceasta este prima reteta pe care o voi inscrie, reteta preluata de pe blogul Laurei, asa cum se cere in regulament. Le aveam in plan de mai multa vreme, dar acum a trebuit sa ma mobilizez si sa-mi spun: "azi fara ciocolata" :))))
Apetisante, moi, pufoase si aromate... merita sa le incercati. Sunt excelente!
Pentru aluat:
350 g faina
180 ml lapte
50 g unt
1 galbenus
75 g zahar
7 g drojdie uscata
sare
esenta de vanilie
coaja de portocala confiata
De curand mi-am achizitionat de pe site-ul http://www.pentrucopt.ro/ cateva forme si tavi pentru prajituri.
Astazi va voi prezenta formele de silicon pentru briose/muffins de care sunt foarte incantata. Pe langa faptul ca sunt foarte usoare, nu necesita ungere cu ulei sau unt, sunt foarte usor de intretinut si spalat, au si un pret rezonabil.
Daca veti vizita site-ul Pentru copt sunt sigura ca veti gasi si alte chestii de care veti fi incantati. ;)
2 oua
10 g drojdie uscata
100 g zahar
200 ml lapte
60 g unt
550 g faina
1/2 lingurita sare
1 lingura coaja de portocale confiata
Astazi va voi prezenta formele de silicon pentru briose/muffins de care sunt foarte incantata. Pe langa faptul ca sunt foarte usoare, nu necesita ungere cu ulei sau unt, sunt foarte usor de intretinut si spalat, au si un pret rezonabil.
Daca veti vizita site-ul Pentru copt sunt sigura ca veti gasi si alte chestii de care veti fi incantati. ;)
![]() |
| Briose cu nuca si cacao |
2 oua
10 g drojdie uscata
100 g zahar
200 ml lapte
60 g unt
550 g faina
1/2 lingurita sare
1 lingura coaja de portocale confiata
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




