Se afișează postările cu eticheta Mancaruri cu pui. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Mancaruri cu pui. Afișați toate postările

Budinca cu carne si invelis crocant

vineri, 21 septembrie 2012

De la o vreme am schimbat carnea de pui din meniul familiei cu cea de curcan. Astfel ca unele retete culinare ce le-am facut pana acum cu pui le-am refacut si in varianta cu carne de curcan.

Zilele trecute am facut o supa cu carne si legume, dar cum pulpa de curcan e mult prea mare pentru cata supa mananca ai mei, o parte din ea am folosit-o la aceasta reteta.



Cannelloni cu carne

luni, 16 iulie 2012

Pentru ca atunci cand am facut cannelloni cu branza puii mei "au fost cuminti si au papat tot" :))) m-am gandit ca de aceasta data sa le fac cu carne, preferata lor.


Snitele crocante la cuptor

miercuri, 11 iulie 2012

Mancarurile cu carne sunt preferatele copiilor. Mare tragedie daca avem vreo zi fara carne. :)) Asa se face ca permanent trebuie sa variez retetele pentru a veni cu ceva nou, nu neaparat pentru ca ei o cer, ci pentru ca asa ma simt eu bine. :))

De aceasta data, pentru ca voiam ceva bun si aromat si pentru ca am vrut sa raspund provocarii lansate de Teo si afaf.ro, aceea de a crea propriul amestec de condimente, am facut aceste snitele crocante.


Sufleu de pui cu cascaval

vineri, 22 iunie 2012

 Chiar daca e cald afara nevoia de a manca ma impinge catre bucatarie. :))) In aceste situatii, chiar daca bucataria sta sa bubuie de caldura, prefer mancarurile la cuptor, pentru ca le pun acolo si apoi fug repede la racoare. :))

Asadar, astazi vom savura un delicios sufleu de pui cu cascaval, o reteta ce se face foarte usor, o sa vedeti.


Pui mânăstiresc

miercuri, 30 mai 2012

Vestea că am devenit Bucatar Real m-a bucurat tare mult, apoi locul bucuriei a fost luat de neliniște... Cum să fac rețeta de lasagna, pe care am propus-o în prima etapa a concursului, în vasul rotund Pyroflam? Să o fac să arate a mâncare sau a tort? :)) Apoi când am aflat că putem găti în vas orice rețetă tot universul meu s-a dat peste cap...Nici o rețeta nu mi se părea demnă de vasul ăsta atât de frumos, alb și strălucitor.

Pâna într-o bună dimineață, când am baut o cafea zdravănă, mi-am facut ordine-n gânduri și am decis să intru în bucătarie și să fac ceea ce știu eu mai bine: să gătesc moldovenește. Să fac o rețetă delicioasă, bogată în calorii, care să-ți lase gura apă și care să te facă să te gandesti necontenit: oare n-o fi gata?

Ș'-am hotărât: pui mânăstiresc să fie, că nu degeaba s-o afla la loc de cinste în colecția de rețete a lui Radu Anton Roman. N-am avut eu pui de curte și nici ciuperci de padure, am adaptat pe ici pe colo cantitățile, dar până la urmă am reușit ceea ce mi-am propus: o mâncare fabuloasă, o combinație senzațională de pui, ciuperci și smântâna., întregită de verdețuri aromate, usturoi și un strop de vin.


Piept de curcan in sos de ardei si rosii

marți, 29 mai 2012

Ce se poate gati mai repede si mai usor decat o reteta cu piept de pasare, de pui sau curcan? Mai ales atunci cand carnea este scaldata intr-un delicios si aromat sos de ardei copti si rosii...


Tarta cu branza si spanac

vineri, 20 aprilie 2012

De cand a aparut spanacul in piata mi-am facut provizii la congelator si de cate ori am ocazia il folosesc. Bine, mofturosii mei nu stiu ca verdele ala din mancare e spanac, dar asta o sa fie secretul nostru, daa? :)))

Aceasta tarta este absolut delicioasa si poate fi servita calda la pranz, dar si rece ca aperitiv.

 

Perisoare cu sos de rosii

miercuri, 21 martie 2012


Nu stiu din ce motive, alor mei le place carnea tocata, fie ca-s perisoare sau chiftelute sau, sa nu mai zic, de sarmale. Din acest motiv prefer sa toc eu carnea acasa si sa le fac ceea ce vor. Pentru azi am ales sa fac aceste perisoare cu sos de rosii, o reteta simpla, dar cu un rezultat final aromat si delicios. Vreti si voi? :))


Pulpe de pui crocante la cuptor

duminică, 11 martie 2012


Dragii mei, pentru astazi va propun o reteta simpla, asa...ca de duminica dimineata. :)) O alternativa mai sanatoasa si mai aromata la clasicele snitele.

Am folosit copanele si o bucata de piept, voi puteti folosi ce doriti si ce va place.


Tarta cu pui si smantana

miercuri, 7 martie 2012

Acest gen de tarta este printre preferatele mele in materie de retete culinare potrivite pentru masa de pranz. Este usor de facut, nu necesita prea multa munca, iar copiii mananca cu placere. Se poate servi calda, dar si rece.


Sufleu de cartofi cu pui

vineri, 27 ianuarie 2012

Va recomand acest sufleu de cartofi cu pui, este delicios si nici nu este greu de facut. Iar cine-o fi pus in toamna muraturi la borcan, neaparat sa le puna alaturi acum la aceasta masa. :))


Rulada de curcan cu legume

sâmbătă, 21 ianuarie 2012

Aceasta rulada cu carne de curcan este foarte buna pentru atunci cand nu aveti mofturosi la masa. :)) Pentru piticii mei a avut prea multe legume la vedere. :)))  Din acest motiv am si facut o cantitate mica.

Fiind si aspectuoasa, putand fi mancata si rece, se va putea servi la masa si alaturi de alte aperitive. Si unde mai pui ca e si usor de facut? ;)


Musaca de cartofi cu carne de pui

joi, 19 ianuarie 2012

Musacaua de cartofi cu carne este mancarea preferata a piticilor mei. E cu cartofi si carne si fara prea multe legume la vedere. :)) Desi pare greu de facut, nu este asa. Necesita doar putin timp, dar dupa ce totul e pregatit, lucrurile merg struna.


Chiftelute gratinate

sâmbătă, 8 octombrie 2011

Adevarul e ca nu stiu cum sa numesc aceasta reteta. Am incropit ceva pe moment, acolo in bucatarie, fara sa ma gandesc la o denumire sau reteta anume. Am mers dupa vorba: "ce-o fi o fi...ori la bal, ori la spital..." :))))

Termenul de "gratinare" e cam contradictoriu, cu mai multe intelesuri, nu de toti acceptate. Daca n-o fi "gratin" o sa-i spunem "chiftelute in sos alb" si-am impacat pe toata lumea. :))



1 piept de pui
1 ou
1 morcov
2 catei ustuoi
sare si piper
salvie

Tarta cu mascarpone si mozzarella

luni, 3 octombrie 2011

O tarta foarte usor de facut, ce poate fi servita ca aperitiv sau ca fel principal. Cremoasa si cu multa branza, cu ceva bucatele de carne...este pur si simplu grozava.

Minunata pentru un inceput de saptamana excelent! 


Pentru aluat:

10 g drojdie uscata
300 ml apa
1 lingurita sare
1 lingurita zahar
2 linguri ulei de masline
2 linguri tarate de grau
~500 g faina

Crumble cu pui

luni, 12 septembrie 2011

Prea multe nu am sa va spun despre aceasta reteta, decat ca trebuie sa o incercati si voi, ca e buna. Foarte buna. :)) O tocanita de pui delicioasa si suculenta acoperita cu un strat delicios de crantz... Numai buna pentru un pui venit acasa flamand, dupa prima zi de scoala. ;;)




Pentru tocanita:

4 copanele de pui
piper boabe
ienibahar boabe
coriandru boabe
1 frunza de dafin

1 ceapa mare
1 cana suc de rosii
2 linguri ulei de masline
1 morcov
1/2 capatana usturoi
sare si piper
busuioc proaspat

Chiftelute crocante la cuptor

sâmbătă, 10 septembrie 2011

Chiftelutele acestea sunt o gustarica ideala pentru copilasi. Crocante la exterior, moi si aromate la interior... un deliciu. Parerea mea e ca sunt super si pentru o masa festiva, pe langa alte aperitive.



1 piept de pui
1 ou
4 catei usturoi
1 ceapa mica
1 morcov (absolut optional)
patrunjel verde
sare si piper

fulgi de porumb macinati, pentru tavaleala :))

Pui cu smantana si orez

marți, 30 august 2011

Ceea ce am gatit pentru azi nu e o reteta elaborata, ba din contra...e foarte simpla. In plus, e si foarte gustoasa, copiilor le-a placut foarte mult. O combinatie de orez fiert si o reteta de pui cu smantana, ce ne-o facea mama acasa. Eheeee...ce vremuri... :))

Pui cu smantana si orez


1 piept de pui
boabe de piper verde
boabe de ienibahar
boabe de coriandru
2 foi de dafin

Rulouri de pui cu prune

joi, 25 august 2011

Dragilor, pentru astazi va propun aceste delicioase rulouri de pui cu prune.

Desi pentru unii ( si aici ma refer la mofturosii mei :)) ) combinatia de carne cu fructe este oarecum ciudata, este foarte foarte bun. Si daca prunele n-ar fi avut coaja nici nu si-ar fi dat seama ce combinatii a mai facut mami in farfurie. :)))
Rulouri de pui cu prune

Ostropel de pui

marți, 23 august 2011

Ostropelul de pui este o mancare foarte usor de facut. V-o propun pentru atunci cand sunteti in criza de timp sau nu aveti prea mult chef de stat la bucatarie. :))

Ostropel de pui