Cannelloni cu carne de pasare

miercuri, 26 august 2009



Avem nevoie de:

1 cutie paste cannelloni
1 piept de pui
2 oua
1 ceapa
1 morcov
5-6 catei usturoi
1 lingura faina
sare si piper dupa gust
1/2 lingurita rozmarin
1/2 lingurita nucsoara
1 lingurita busuioc
1/2 lingurita zahar
patrunjel verde
2 cani suc rosii
200 g cascaval
4-5 linguri smantana
4-5 linguri lapte

Mai intai preparam sosul. Punem sucul de rosii la fiert cu sare,piper,1 lingurita de busuioc,1/2 lingurita zahar si 3 catei de usturoi taiati in bucati sau tocati marunt,dupa preferinta.Se fierbe 5 minute dupa care se lasa la racit.

Pentru umplutura am tocat carnea impreuna cu ouale,faina,ceapa,morcovul,restul de usturoi,patrunjelul verde,condimentele si 50 g cascaval ras.Cu aceasta compozitie am umplut pastele.



Asezam pastele intr-un vas termorezistent,pe un singur rand si turnam deasupra sosul de rosii.



Cascavalul ras fin il amestecam cu smantana,laptele si putina nucsoara.Turnam totul peste pastele cu rosii


si dam la cuptor,la foc mediu,pana se rumenesc.



Un deliciu! :)

Inghetata cu frisca si stracciatella

Inghetata cu frisca si stracciatella


Avem nevoie de:

100 ml lapte
50 g zahar
2 galbenusuri
esenta de vanilie
250 ml frisca lichida
100 g ciocolata

Laptele,zaharul si galbenusurile se pun la fiert,la foc mic,amestecand continuu sa nu se afume sau sa se formeze cocoloase.Se lasa la racit.

In compozitia bine racita se incorporeaza frisca batuta cu vanilie si ciocolata tocata.



Se uniformizeaza si se da la congelator pentru cateva ore.

Tort Kodrit Kadir

luni, 24 august 2009

by Sabina



Pentru blat avem nevoie de:

1 ou
100 g zahar
100 ml lapte
100 ml ulei
1 lingurita praf de copt
100 g faina
4 linguri de cacao
esenta de rom

Oul il mixam bine cu un praf de sare,apoi adaugam pe rand,cate putin,celelalte ingrediente si omogenizam.

Pentru crema avem nevoie de:

800 ml lapte
5 oua
200 g zahar
esenta de vanilie

Mixam ouale cu zaharul, apoi adaugam esenta de vanilie, un praf de sare si laptele. Amestecam bine si lasam deoparte.

Pentru caramel avem nevoie de:

5 linguri de zahar

Caramelizam zaharul si-l lasam la racit.

Peste caramelul racit adaugam compozitia de oua si imediat in mijlocul tavii compozitia pentru blat.



Compozitia se va imprastia in tava,dar in timpul coptului se va compacta si se va ridica la suprafata. :)

Dam la cuptorul incins la 180 de grade,timp de 40 de minute.Pentru siguranta,se va face testul scobitorii.Timpul de coacere depinde de cuptor.

Dupa ce s-a copt,lasam tortul sa se raceasca,apoi punem platoul pe care va trona :) tortul peste tava si cu o miscare ferma il rasturnam.

Eu am mai lasat tava in capul tortului :)) si am dat la frigider pana s-a racit foarte foarte bine,apoi l-am portionat.



Insiropat si cu un gust delicios de caramel! Merita sa-l incercati. ;)

Ice Coffe

Ice Coffe


Avem nevoie de:

150 ml cafea tare
20 ml lapte
frisca
3 linguri de inghetata cu cafea

Cafeaua preparata dupa preferinta de dulce se toarna in pahare inalte,pana la 3/4 din capacitate.


Se adauga laptele si 2 linguri de inghetata.

Se orneaza cu frisca si inghetata ramasa.

Cartofi picanti la cuptor



Avem nevoie de:

4 cartofi
2 catei usturoi
2-3 linguri ulei de masline
2 linguri pesmet
sare si piper
cimbru
rozmarin

Tzatziki



Avem nevoie de:

2 castraveti proaspeti
200 g smantana sau iaurt gras
3 catei usturoi
2 linguri ulei masline
1 lingura marar verde tocat
sare si piper

Castravetii ii taiem cubulete sau ii radem pe razatoarea cu ochiuri mari.

Usturoiul pisat il amestecam cu putina sare si ulei,pana obtinem o pasta omogena.

Castravetii ii amestecam cu sare,piper si pasta de usturoi.



Adaugam si smantana,iar la sfarsit mararul tocat marunt.



Castravetii si smantana trebuie tinute la frigider inainte de folosire,sa fie foarte reci.

Inghetata cu cafea

duminică, 23 august 2009

Inghetata cu cafea


Avem nevoie de:

2 galbenusuri
100 g zahar
150 ml cafea tare
100 ml lapte
250 g mascarpone
250 ml frisca lichida

Galnenusurile se mixeaza cu zaharul pana devin ca o crema. Se adauga laptele si se pune la fiert,pana se ingroasa putin,amestecand continuu.Dupa aceea se toarna si cafeaua,cate putin.Se da deoparte si se lasa la racit.

Intre timp vom bate frisca si o vom amesteca cu mascarpone.



Dupa ce s-a racit compozitia de galbenusuri cu cafea,se pune frisca cu mascarpone si se omogenizeaza.



Se da la congelator pentru cateva ore.



Delicioasa!

Rulouri cu branza

sâmbătă, 22 august 2009



Pentru aluat avem nevoie de:

250 ml lapte
1 ou
50 g zahar
2 plicuri zahar vanilat
1 lingurita drojdie uscata
100 g unt
550 g faina

Oul il mixam cu un praf de sare,cu zaharul si cu zaharul vanilat.Adaugam laptele caldut,apoi jumatate din cantitatea de faina si drojdia. Amestecam bine si dupa ce s-a omogenizat adaugam si untul moale.


Toata aceasta compozitie am pus-o in cuva masinii de paine,am adaugat si restul de faina si ne-am vazut fiecare de treaba. :)) Masina de framantat si dospit,iar eu...nu mai stiu. :))


Aluatul il intindem intr-o foaie (sau 2-3,depinde de suprafata de lucru) groasa de 1-1,5 cm



Daca vi se pare munca asta prea grea va puteti chema ajutoare...:))



si ungem cu umplutura de branza preparata din:

500 g branza
200 ml frisca lichida
200 g zahar
2 oua
esenta de rom



Rulam foaia pe lungime,



apoi cu un cutit bine ascutit,taiem oblic bucati de 3-4 cm,



pe care le punem intr-o tava tapetata cu hartie de copt.

Le mai lasam un pic la crescut,le ungem cu galbenus desfacut cu putin lapte si dam la cuptor,la 180 de grade,pana se rumenesc.

Biscuiti cu ciocolata

vineri, 21 august 2009



Avem nevoie de:

6 albusuri
150 g zahar
1 cana nuca macinata
3 linguri faina
50 g ciocolata amaruie
2 linguri unt topit
1/2 lingurita scortisoara
1 plic zahar vanilat

Albusurile se bat spuma tare,cu un praf de sare.Cand spuma a devenit teapana se adauga zaharul si se mixeaza in continuare pana face turturi.Adaugam faina si amestecam usor cu o lingura,cu miscari de sus in jos.Apoi zaharul vanilat,scortisoara,nuca,ciocolata taiata bucatele si untul topit.

Pe o tava tapetata cu hartie de copt se pun gramajoare din acest aluat,la distanta una de cealalta.



Se dau la cuptor la foc mediu,pana se rumenesc si devin usor crocanti.



Piticilor le-au placut foarte mult,dar si la cafeaua de dimineata au mers grozav. :))

Strudel cu mere

joi, 20 august 2009



Avem nevoie de:

400 g aluat de foietaj
4 mere mari
4 linguri de zahar (sau dupa preferinta)
1 lingurita scortisoara
50 g unt
1 galbenus pentru uns

Merele le calim impreuna cu untul,zaharul si scortisoara,pana scade zeama lasata.

Foaia de aluat e bine sa nu fie dezghetata complet,sa se poata lucra cu ea.

Desfacem foaia de aluat,daca mai e necesar o intindem putin cu sucitorul.Cu un cutit bine ascutit,vom taia pe marginile laterale fasii late de 1-1,5 cm.



Umplutura de mere,bine racita,o repatizam pe mijlocul foii,intre cele 2 randuri de fasii.



Apoi incepem sa "impletim" fasiile,aducand cate una de pe fiecare parte si suprapunandu-le.



Cu atentie,punem strudelul intr-o tava tapetata cu hartie de copt.Ungem cu galbenus desfacut cu putin lapte,presaram cu zahar



Dam la cuptorul incins la 190 de grade,pana se rumeneste.



Se scoate din tava si se portioneaza dupa ce se raceste.

Profiterol

miercuri, 19 august 2009

Un desert ce-mi aduce aminte de copilarie...Cand ieseam duminica in oras si mergeam la cofetarie,profiterolul era in cap de lista...:)

Profiterol

Pentru choux-uri avem nevoie de:

200 g unt
2 cani faina
500 ml apa
1 lingurita de sare
6 oua

Punem apa la fiert impreuna cu untul si sarea.
Dupa ce s-a topit untul punem faina,toata deodata si amestecam energic cu un tel,pana se desprinde aluatul de pe vas.
Lasam un pic sa se racoreasca,apoi adaugam ouale pe rand amestecand bine dupa fiecare.
Aluatul se spriteaza in tava tapetata cu hartie de copt.

Se coc la foc iute pentru 15 minute,apoi inca 10 minute la foc moderat.

Dupa ce s-au racit se taie capacele si se umplu cu crema de vanilie,preparata din:

2 plicuri Crem Ole
500 ml frisca lichida
300 ml lapte

Se mixeaza praful de budinca cu laptele si frisca pana se obtine o crema consistenta.

In plus mai avem nevoie de:

*inghetata,dupa preferinta.Eu am folosit cu Nesquik,lamaie si mure

*frisca si ciocolata rasa pentru decor

Intr-un bol punem cate 3 gogosele



si inghetata.



Ornam cu frisca si ciocolata rasa.Se poate folosi si un topping de ciocolata,daca aveti la indemana. :)

Tort cu trufe de ciocolata

luni, 17 august 2009

by Natalia





Pentru foi avem nevoie de:

6 galbenusuri
5 albusuri
150 g zahar
1/2 lingurita suc de lamaie
2 linguri apa fierbinte
2 linguri cacao
5 linguri faina
2 linguri amidon

Galbenusurile se mixeaza cu 100 g zahar pana se albesc.



Se adauga cacaua dizolvata in apa fierbinte,mixand continuu.

Faina amestecata cu amidonul se incorporeaza in crema de galbenusuri.



Se adauga si albusurile batute spuma tare cu restul de zahar,in 3 reprize.



Pe hartia de copt am desenat un patrat de 20/20 cm,am uns hartia de copt cu unt si am intins aluatul cu lingura in patratul desenat (3-4 linguri pentru fiecare foaie), fara sa se depaseasca marginile, nivelind suprafata.

Se coc foile in cuptorul incins la 180 g,in jur de 6-7 minute.Se acopera cu un prosop si dupa ce se racesc, se scot cu atentie de pe hartie (sunt subtiri si casante) si se pun pe un platou,cu hartie intre ele.

Pentru crema avem nevoie de:

250 g ciocolata amaruie
400 ml frisca lichida

Ciocolata se topeste impreuna cu frisca,la foc mic,pana aproape de punctul de fierbere. Se amesteca bine pana se topeste ciocolata si se pune la rece cateva ore. Inainte de asamblarea tortului, se bate crema cu mixerul pana se intareste.Vom obtine o frisca ciocolatoasa,delicioasa rau. :)

Pentru sirop avem nevoie de:

50 ml apa
5 linguri zahar
2-3 linguri lichior de ciocolata

Se da in clocot apa cu zaharul. Se ia de pe foc si se adauga lichiorul.


Pentru trufele de ciocolata avem nevoie de:


250 g ciocolata
150 ml frisca lichida
2-3 linguri lichior de ciocolata
50 g grame cacao pt decor

Ciocolata rupra bucatele mici sau data pe razatoarea mare,se pune pe foc impreuna cu frisca.Se incalzeste pana aproape de punctul de fierbere. Se amesteca bine pana se topeste ciocolata,se adauga lichiorul.

Se pune la rece pentru cateva ore.

Compozitia se va intari destul de mult.Se ia cu lingurita din aceasta compozitie si se formeaza bilute cu mana bine unsa cu unt.



Se tavalesc prin cacao,din abundenta.

Se pun pe hartie de copt si se baga la congelator pentru o ora.

Pentru glazura avem nevoie de:

150 g zahar
50 g cacao
100 ml frisca lichida
100 ml apa
1 lingurita gelatina

Cacaoa o amestecam cu zahar,dupa care o "desfacem" cu frisca lichida si apa.
Se pune vasul pe foc si se fierbe,in jur de 10 minute,pana se ingroasa putin.
Se strecoara de eventualele cocoloase si se lasa la racit.Cand a ajuns la o temperatura suportabila la deget,adaugam gelatina hidratata si omogenizam.

Super glazura! Multumesc Gabriela! :)

Se insiropeaza fiecare foaie cu sirop cu ajutorul unei pensule si se unge cu crema.

Glazuram si ornam cu trufele de ciocolata.





Un tort absolut delicios si ciocolatos! :))

Chiar daca a necesitat nitica vreme,mai ales coptul foilor,zic eu ca a meritat. Si mai presus de toate cel mai mult a meritat tati un asemenea tort,la implinirea unei varste rotunde. :))